  • LP3963ESX-1.8
LP3963ESX-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP3963ESX-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3963ESX-1.8
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3963 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 2287
Step5Bar-code shipping tag
LP3963ESX-1.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP3963
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    9mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 3A
  • Min Current Limit
    4A
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.64mm