  • LP3962ET-3.3/LB05
LP3962ET-3.3/LB05
advertisement
Manufacturer No:
LP3962ET-3.3/LB05
HK JDW NO:
815-LP3962ET-3.3/LB05
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3962 PMIC TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 6107
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LP3962ET-3.3/LB05
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LP3962
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    9mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V