  • LP3961ES-1.8/NOPB
LP3961ES-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3961ES-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3961ES-1.8/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3961 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 427
Step5Bar-code shipping tag
LP3961ES-1.8/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LP3961
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    800mA
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    9mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 800mA
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    1.2A
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm