  • LP3893ET-1.5/NOPB
LP3893ET-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3893ET-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3893ET-1.5/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3893 PMIC 3 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 12528
Step5Bar-code shipping tag
LP3893ET-1.5/NOPB
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Packing Method
    RAIL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3893
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 1A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.27V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V