  • LP3892ES-1.8/NOPB
LP3892ES-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3892ES-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3892ES-1.8/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3892 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 912
Step5Bar-code shipping tag
LP3892ES-1.8/NOPB
  • Package / Case
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Packing Method
    RAIL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LP3892
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.50V @ 1.5A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    140mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.14V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    4.8mm