  • LP3892ES-1.5/NOPB
LP3892ES-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3892ES-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3892ES-1.5/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3892 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 90
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LP3892ES-1.5/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LP3892
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    8mA
  • Quiescent Current
    7mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.34V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1.5A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.14V
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm