  • LP3891ESX-1.8/NOPB
LP3891ESX-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3891ESX-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3891ESX-1.8/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3891 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 6957
Step5Bar-code shipping tag
LP3891ESX-1.8/NOPB
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LP3891
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.2V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    30μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 800mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.1V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.635mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C