  • LP38858T-0.8/NOPB
LP38858T-0.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP38858T-0.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP38858T-0.8/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LP38858T-0.8/NOPB
Description:
Soft Start Fixed LP38858 PMIC TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 12618
Step5Bar-code shipping tag
LP38858T-0.8/NOPB
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LP38858
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    800mV
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    8.5mA
  • Control Features
    Soft Start
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    0.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    980mV
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.180V @ 1.5A
  • PSRR
    80dB ~ 58dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.13V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V