  • LP38856S-1.2
LP38856S-1.2
advertisement
Manufacturer No:
LP38856S-1.2
HK JDW NO:
815-LP38856S-1.2
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP38856 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 3666
Step5Bar-code shipping tag
LP38856S-1.2
    Select All
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.44V
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Max Output Voltage
    1.2V
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Min Input Voltage
    1.15V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    300μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 3A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    240mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    4.57mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.64mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
  • Base Part Number
    LP38856
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    1.2V
  • Max Output Current
    3A