  • LP3882EMRX-1.5/NOPB
LP3882EMRX-1.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3882EMRX-1.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3882EMRX-1.5/NOPB
Package:
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3882 PMIC 8 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5710
Step5Bar-code shipping tag
LP3882EMRX-1.5/NOPB
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.32V @ 1.5A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    125mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.125V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3882
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V