  • LP3881EMRX-1.8
LP3881EMRX-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP3881EMRX-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3881EMRX-1.8
Package:
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3881 PMIC 8 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5447
Step5Bar-code shipping tag
LP3881EMRX-1.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LP3881
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    30μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.19V @ 800mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm