  • LP3872EMP-2.5/NOPB
LP3872EMP-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3872EMP-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3872EMP-2.5/NOPB
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3872 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 1283
Step5Bar-code shipping tag
LP3872EMP-2.5/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LP3872
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    15mA
  • Quiescent Current
    5mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    550mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    57dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.56mm
  • Thickness
    1.6mm