  • LP38693MP-3.3
LP38693MP-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP38693MP-3.3
HK JDW NO:
815-LP38693MP-3.3
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
LP38693MP-3.3
Description:
Enable Fixed LP38693 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 23506
Step5Bar-code shipping tag
LP38693MP-3.3
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LP38693
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 500mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    330mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.56mm
  • Thickness
    1.6mm