  • LP38692SDX-3.3/NOPB
LP38692SDX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP38692SDX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP38692SDX-3.3/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Fixed 0.95mm LP38692 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4777
Step5Bar-code shipping tag
LP38692SDX-3.3/NOPB
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.7V
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    650mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.45V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LP38692
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A