  • LP38692MPX-1.8
LP38692MPX-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP38692MPX-1.8
HK JDW NO:
815-LP38692MPX-1.8
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
LP38692MPX-1.8
Description:
Fixed LP38692 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 8415
Step5Bar-code shipping tag
LP38692MPX-1.8
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LP38692
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    1A
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.6V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    950mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.95V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %