  • LP38692MP-2.5
LP38692MP-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP38692MP-2.5
HK JDW NO:
815-LP38692MP-2.5
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
LP38692MP-2.5
Description:
Fixed LP38692 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 1597
Step5Bar-code shipping tag
LP38692MP-2.5
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LP38692
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    1A
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.45V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.56mm
  • Thickness
    1.6mm