  • LP38691SDX-1.8/NOPB
LP38691SDX-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP38691SDX-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP38691SDX-1.8/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Fixed 0.95mm LP38691 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 25956
Step5Bar-code shipping tag
LP38691SDX-1.8/NOPB
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LP38691
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    500mA