  • LP38690SDX-1.8/NOPB
LP38690SDX-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP38690SDX-1.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP38690SDX-1.8/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Fixed 0.95mm LP38690 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11798
Step5Bar-code shipping tag
LP38690SDX-1.8/NOPB
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LP38690
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    1A
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.6V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    950mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.95V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm