  • LP38690DT-2.5
LP38690DT-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP38690DT-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP38690DT-2.5
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LP38690DT-2.5
Description:
Fixed 2.285mm LP38690 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 7286
Step5Bar-code shipping tag
LP38690DT-2.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage
    2.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    55μA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    800mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.8V
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Length
    6.58mm
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.285mm
  • Base Part Number
    LP38690
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V