  • LP3855EMPX-2.5
LP3855EMPX-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP3855EMPX-2.5
HK JDW NO:
815-LP3855EMPX-2.5
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
LP3855EMPX-2.5
Description:
Enable Fixed LP3855 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
Quantity:
In Stock : 1219
Step5Bar-code shipping tag
LP3855EMPX-2.5
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LP3855
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Quiescent Current
    3mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.44V @ 1.5A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    260mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.26V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-5, TO-261AB
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C