  • LP3852ET-5.0/NOPB
LP3852ET-5.0/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3852ET-5.0/NOPB
HK JDW NO:
815-LP3852ET-5.0/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP3852 PMIC 3 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 11
Step5Bar-code shipping tag
LP3852ET-5.0/NOPB
  • Quiescent Current
    3mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 1.5A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    240mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LP3852
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1.5A