  • LP2992AILDX-1.5
LP2992AILDX-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LP2992AILDX-1.5
HK JDW NO:
815-LP2992AILDX-1.5
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.95mm LP2992 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8517
Step5Bar-code shipping tag
LP2992AILDX-1.5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Current - Supply (Max)
    4mA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Current - Output
    250mA
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.85V @ 250mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    450mV
  • Length
    3.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2.92mm