  • LP2989IMMX-2.5/NOPB
LP2989IMMX-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2989IMMX-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2989IMMX-2.5/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm LP2989 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 17201
Step5Bar-code shipping tag
LP2989IMMX-2.5/NOPB
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2989
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    9mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.5V
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    175μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 500mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    310mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Min Current Limit
    600mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm