  • LP2989ILD-3.6/NOPB
LP2989ILD-3.6/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2989ILD-3.6/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2989ILD-3.6/NOPB
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.8mm LP2989 PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7921
Step5Bar-code shipping tag
LP2989ILD-3.6/NOPB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    NO LEAD
    1
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2989
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Current - Supply (Max)
    9mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Input Voltage (Min)
    4.6V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    175μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 500mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    310mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Min Current Limit
    600mA
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    4mm