  • LP2988AIM-2.5/NOPB
LP2988AIM-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2988AIM-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2988AIM-2.5/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Enable Fixed LP2988 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 10893
Step5Bar-code shipping tag
LP2988AIM-2.5/NOPB
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2988
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.5V
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Min Current Limit
    250mA
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm