  • LP2987AIMM-3.2
LP2987AIMM-3.2
advertisement
Manufacturer No:
LP2987AIMM-3.2
HK JDW NO:
815-LP2987AIMM-3.2
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
LP2987AIMM-3.2
Description:
Enable Fixed 0.65mm LP2987 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 4641
Step5Bar-code shipping tag
LP2987AIMM-3.2
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP2987
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.2V
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Output Voltage 1
    3.2V
  • Input Voltage (Min)
    4.2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Min Current Limit
    250mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm