  • LP2986IM-3.3
LP2986IM-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2986IM-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2986IM-3.3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2986 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 38908
Step5Bar-code shipping tag
LP2986IM-3.3
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2986
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm