  • LP2985IM5-3.8
LP2985IM5-3.8
advertisement
Manufacturer No:
LP2985IM5-3.8
HK JDW NO:
815-LP2985IM5-3.8
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2985IM5-3.8
Description:
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 50357
Step5Bar-code shipping tag
LP2985IM5-3.8
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    65μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    3.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Length
    2.92mm