  • LP2985IBP-2.5
LP2985IBP-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP2985IBP-2.5
HK JDW NO:
815-LP2985IBP-2.5
Package:
5-VFBGA
Datasheet:
LP2985IBP-2.5
Description:
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 5-VFBGA
Quantity:
In Stock : 15633
Step5Bar-code shipping tag
LP2985IBP-2.5
  • Package / Case
    5-VFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.5V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    0.93mm