  • LP2985AIBPX-2.8/NOPB
LP2985AIBPX-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2985AIBPX-2.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2985AIBPX-2.8/NOPB
Package:
5-VFBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2985 PMIC 5-VFBGA
Quantity:
In Stock : 1283
Step5Bar-code shipping tag
LP2985AIBPX-2.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-VFBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Base Part Number
    LP2985
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    0.93mm