  • LP2982IM5-3.8/NOPB
LP2982IM5-3.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2982IM5-3.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2982IM5-3.8/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2982 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 10419
Step5Bar-code shipping tag
LP2982IM5-3.8/NOPB
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2982
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.4mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Output Voltage 1
    3.8V
  • Input Voltage (Min)
    4.8V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.33V @ 80mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Min Current Limit
    100mA
  • Length
    2.92mm