  • LP2982IM5-2.5
LP2982IM5-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP2982IM5-2.5
HK JDW NO:
815-LP2982IM5-2.5
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
Description:
0.95mm PMIC 5 SOT-23-5
Quantity:
In Stock : 13143
Step5Bar-code shipping tag
LP2982IM5-2.5
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Input Voltage (Max)
    16V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Output Current1-Max
    0.05A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.225V
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    16V
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.01%
  • Operating Temperature TJ-Min
    -40°C
  • Length
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Width
    1.6mm