  • LP2982IBPX-2.8
LP2982IBPX-2.8
advertisement
Manufacturer No:
LP2982IBPX-2.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2982IBPX-2.8
Package:
5-VFBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2982 PMIC 5-VFBGA
Quantity:
In Stock : 10251
Step5Bar-code shipping tag
LP2982IBPX-2.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Output
    50mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.33V @ 80mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Min Current Limit
    100mA
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    0.93mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-VFBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2982
  • Current - Supply (Max)
    1.4mA
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.8V