  • LP2982AIBPX-2.8
LP2982AIBPX-2.8
advertisement
Manufacturer No:
LP2982AIBPX-2.8
HK JDW NO:
815-LP2982AIBPX-2.8
Package:
5-VFBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2982 PMIC 5-VFBGA
Quantity:
In Stock : 5777
Step5Bar-code shipping tag
LP2982AIBPX-2.8
  • Package / Case
    5-VFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2982
  • Current - Supply (Max)
    1.4mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Current - Output
    50mA
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.33V @ 80mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    100mA
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    0.93mm