  • LP2981IM5X-3.6
LP2981IM5X-3.6
advertisement
Manufacturer No:
LP2981IM5X-3.6
HK JDW NO:
815-LP2981IM5X-3.6
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2981IM5X-3.6
Description:
Enable Fixed LP2981 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 83471
Step5Bar-code shipping tag
LP2981IM5X-3.6
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LP2981
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.7mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    65μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.37V @ 100mA
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Min Current Limit
    150mA
  • Length
    2.92mm