  • LP2981IM5X-2.8/NOPB
LP2981IM5X-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2981IM5X-2.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2981IM5X-2.8/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2981 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 98442
Step5Bar-code shipping tag
LP2981IM5X-2.8/NOPB
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2981
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.7mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.37V @ 100mA
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Min Current Limit
    150mA
  • Length
    2.92mm