  • LP2981AIBP-3.3
LP2981AIBP-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2981AIBP-3.3
HK JDW NO:
815-LP2981AIBP-3.3
Package:
5-VFBGA
Datasheet:
LP2981AIBP-3.3
Description:
Enable Fixed LP2981 PMIC 5 5-VFBGA
Quantity:
In Stock : 17185
Step5Bar-code shipping tag
LP2981AIBP-3.3
  • Package / Case
    5-VFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2981
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.7mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.37V @ 100mA
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Min Current Limit
    150mA
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    0.93mm