  • LP2980IM5-1.8
LP2980IM5-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP2980IM5-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2980IM5-1.8
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
PMIC SOT-23
Quantity:
In Stock : 1216
Step5Bar-code shipping tag
LP2980IM5-1.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2.05V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Input Voltage Absolute-Max
    16V
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0076%
  • Length
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Width
    1.6mm