  • LP2980AIM5X-1.8
LP2980AIM5X-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP2980AIM5X-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2980AIM5X-1.8
Package:
SOT-23
Datasheet:
LP2980AIM5X-1.8
Description:
0.95mm PMIC SOT-23
Quantity:
In Stock : 13862
Step5Bar-code shipping tag
LP2980AIM5X-1.8
  • Package / Case
    SOT-23
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.8V
  • Input Voltage (Max)
    16V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Output Voltage1-Max
    1.809V
  • Output Voltage1-Min
    1.791V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Output Current1-Max
    0.05A
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    16V
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.0076%
  • Operating Temperature TJ-Min
    -40°C
  • Length
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Width
    1.6mm