  • LP2980AIM5-3.8/NOPB
LP2980AIM5-3.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2980AIM5-3.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2980AIM5-3.8/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed LP2980 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 10431
Step5Bar-code shipping tag
LP2980AIM5-3.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2980
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.2mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 50mA
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Min Current Limit
    100mA
  • Output Voltage Accuracy
    0.75 %
  • Length
    2.92mm