  • LP2960IMX-3.3
LP2960IMX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2960IMX-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2960IMX-3.3
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LP2960IMX-3.3
Description:
Enable Fixed LP2960 PMIC 16 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 4034
Step5Bar-code shipping tag
LP2960IMX-3.3
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP2960
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    450μA
  • Control Features
    Enable
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    -20V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    600μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 500mA
  • Reference Voltage
    1.26V
  • Dropout Voltage
    470mV
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm