  • LP2951CN-3.3/NOPB
LP2951CN-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2951CN-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2951CN-3.3/NOPB
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LP2951CN-3.3/NOPB
Description:
Enable Adjustable (Fixed) 2.54mm LP2951 PMIC 8 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 1630
Step5Bar-code shipping tag
LP2951CN-3.3/NOPB
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.235V 3.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.4%
  • Voltage - Output (Max)
    29V
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Adjustability
    FIXED/ADJUSTABLE
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2951
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Current - Supply (Max)
    14mA