  • LP2951ACSD-3.3/NOPB
LP2951ACSD-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2951ACSD-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2951ACSD-3.3/NOPB
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable Adjustable (Fixed) LP2951 PMIC 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 37688
Step5Bar-code shipping tag
LP2951ACSD-3.3/NOPB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Base Part Number
    LP2951
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.235V 3.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Reference Voltage
    1.25V
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Voltage - Output (Max)
    29V
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %