  • LP2951ACMM-3.3/NOPB
LP2951ACMM-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2951ACMM-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2951ACMM-3.3/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Enable Adjustable (Fixed) 0.65mm Tin LP2951 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 8
Step5Bar-code shipping tag
LP2951ACMM-3.3/NOPB
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Number of Terminations
    8
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LP2951
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Max Output Current
    100mA
    75μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.235V 3.3V
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Reference Voltage
    1.25V
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Voltage - Output (Max)
    29V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Adjustability
    FIXED/ADJUSTABLE
  • Load Regulation-Max(%)
    0.2%
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm