  • LP2951-30DRGR
LP2951-30DRGR
advertisement
Manufacturer No:
LP2951-30DRGR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2951-30DRGR
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LP2951-30DRGR
Description:
Enable Adjustable (Fixed) 0.5mm LP2951 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5413
Step5Bar-code shipping tag
LP2951-30DRGR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LP2951
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    75μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.4 %
  • Max Output Voltage
    3.03V
  • Output Voltage 1
    3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.235V 3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3.4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Min Output Voltage
    2.97V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Voltage Accuracy
    1.4 %
  • Adjustability
    FIXED/ADJUSTABLE
  • Height
    800μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm