  • LP2950CZ-3.3/LFT3
LP2950CZ-3.3/LFT3
advertisement
Manufacturer No:
LP2950CZ-3.3/LFT3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2950CZ-3.3/LFT3
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
LP2950CZ-3.3/LFT3
Description:
Fixed LP2950 PMIC TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Quantity:
In Stock : 1732
Step5Bar-code shipping tag
LP2950CZ-3.3/LFT3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2950
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    75μA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.38V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.4%
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %
  • Height
    5.34mm
  • Length
    4.3mm
  • Width
    4.3mm
  • Thickness
    3.6mm