  • LMS1587ISX-3.3/NOPB
LMS1587ISX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LMS1587ISX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LMS1587ISX-3.3/NOPB
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm LMS1587 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 235
Step5Bar-code shipping tag
LMS1587ISX-3.3/NOPB
    Select All
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.18mm
  • Width
    8.41mm
  • Thickness
    4.44mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LMS1587
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    13mA
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3A
  • Quiescent Current
    13mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    7mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 3A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.15V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.15V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    3.1A