  • LMS1587CS-1.5
LMS1587CS-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LMS1587CS-1.5
HK JDW NO:
815-LMS1587CS-1.5
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm LMS1587 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 9680
Step5Bar-code shipping tag
LMS1587CS-1.5
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    RAIL
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    3A
  • Base Part Number
    LMS1587
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    13mA
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    3A
  • Quiescent Current
    7mA
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    7mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 3A
  • PSRR
    60 ~ 72 dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.15V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.15V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    3.1A
  • Height Seated (Max)
    4.8mm