  • LMS1585ACT-1.5
LMS1585ACT-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LMS1585ACT-1.5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMS1585ACT-1.5
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm LMS1585 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 9110
Step5Bar-code shipping tag
LMS1585ACT-1.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LMS1585
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    13mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    13mA
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    7mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 5A
  • PSRR
    60 ~ 72 dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    5A