  • LMR34206FSC3RNXRQ1
LMR34206FSC3RNXRQ1
advertisement
Manufacturer No:
LMR34206FSC3RNXRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMR34206FSC3RNXRQ1
Package:
12-VFQFN
Datasheet:
Description:
12 Terminals 4.2V LMR34206 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) 600mA 12-VFQFN
Quantity:
In Stock : 11140
Step5Bar-code shipping tag
LMR34206FSC3RNXRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Package / Case
    12-VFQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    12
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN PFM MODE
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LMR34206
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    42V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.2V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm